Задати питання Задати питання
flag Судова влада України

Переваги та порядок врегулювання спору за участю судді

25 січня 2018, 11:33

Що таке врегулювання спору за участю судді ?

Врегулювання спору за участю судді впроваджене змінами до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України, що набрали чинності 15 грудня 2017 року. Під час проведення таких засідань фіксація не проводиться, а суддя має право звернути увагу сторін на судову практику в аналогічних спорах, пропонувати стороні можливі шляхи мирного врегулювання.

Під врегулюванням спору за участю судді передбачається вирішення спору за згодою сторін до початку розгляду справи по суті.

Не допускається:

- проведення врегулювання спору за участю судді у разі, якщо у справу вступила третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору;

- повторне проведення врегулювання спору у випадку недосягнення сторонами мирного врегулювання спору за наслідками його проведення.

Які переваги врегулювання спору за участю судді?

 1. Строк врегулювання спору не перевищує 30 днів та продовженню не підлягає.
 2. Основна ціль – досягти врегулювання спору сторонами.
 3. Інформація, отримана під час проведення переговорів, є конфіденційною.
 4. Переговори відбуваються без звичного судового формалізму ( не ведеться протокол наради, не здійснюється фіксування технічними засобами).
 5. Можливість уникнути емоційного виснаження.
 6. Процедура допомагає уникнути судової тяганини.

Який порядок проведення врегулювання спору за участю судді?

 1. Після отримання згоди сторін суд постановляє ухвалу, якою одночасно зупиняє провадження у справі.
 2. Проведення врегулювання спору здійснюється у формі спільних (проводяться за участю всіх сторін, їх представників та судді) та (або) закритих нарад (проводяться за ініціативою судді з кожною із сторін окремо).
 3. Суддя не має права надавати сторонам юридичні поради та рекомендації, надавати оцінку доказів у справі.
 4. Суддя може запропонувати сторонам можливий шлях мирного врегулювання спору.
 5. Під час врегулювання спору забороняється використовувати портативні аудіотехнічні пристрої, а також здійснювати фото- і кінозйомку, відео-, звукозапис.

У яких випадках врегулювання спору припиняється?

 1. У разі подання стороною заяви про припинення врегулювання спору за участю судді.
 2. 2. У разі закінчення строку врегулювання спору за участю судді.
 3. За ініціативою судді у разі затягування врегулювання спору будь-якою із сторін.
 4. У разі укладення сторонами мирової угоди та звернення до суду із заявою про її затвердження або звернення позивача до суду із заявою про залишення позовної заяви без розгляду, або в разі відмови позивача від позову чи визнання позову відповідачем.

Які наслідки припинення врегулювання спору?

У разі припинення врегулювання спору за участю судді (крім припинення у зв’язку з укладенням сторонами мирової угоди та звернення до суду із заявою про її затвердження або звернення позивача до суду із заявою про залишення позовної заяви без розгляду, або в разі відмови позивача від позову чи визнання позову відповідачем), справа передається на розгляд іншому судді.