flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам’ятка для представників ЗМІ 

Шановні колеги – представники засобів масової інформації!

Цю пам’ятку розроблено для зручності та ефективності вашої роботи в Малиновському районному суді м. Одеси.

Малиновський районний суд м. Одеси всіляко сприяв і надалі сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників ЗМІ, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.

Упевнені, що разом ми зможемо достойно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ у судовому порядку.

Як відомо, стаття 129 (ч. 7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно й відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом.

Нагадаємо, що дату, час і місце проведення судових засідань в Малиновському районному суді м. Одеси можна дізнатися на сторінці суду на порталі «Судова влада»  (http://ml.od.court.gov.ua/sud1519/gromadyanam/csz) у рубриці «Перелік справ, призначених до розгляду» або  на офіційному веб-сайті суду у рубриці «Графік розгляду справ».

Розгляд справ у суді проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні.

Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення.

Кожен має право ознайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.

Усі рішення Малиновського районного суду м. Одеси розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби (наприклад, здійснювати звуко-відео запис на мобільний телефон).

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із КЛОПОТАННЯМ до судді-доповідача у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб-сайті судуі).

При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Ввімкнути апаратуру дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання.

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно звернутися до суду з клопотанням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду до початку розгляду справи.

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь. Це дасть змогу створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

Особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, 
де перебувають відвідувачі в очікуванні інших судових засідань:

Варто зауважити, що проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні.

Нагадаємо, що учасники судового процесу звертаються до судді «Ваша честь».

Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника.

Шановні колеги! Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти 
не є учасниками  процесу.

Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавство не надає права ставити питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до відповідальності (ст. 129 Конституції України).

Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого у судовому засіданні із розгляду справи оголошується перерва.